image

PeyamaKurd-Uluslararası Af Örgütü (Amnesty) Rojava’da insan hakları ihlallerine ilişkin raporunu yayınladı.

Amnesty Rojava’ya ilişkin raporunda,Türkiye’nin Girê Spi,Serêkaniyê ve Efrin'de silahlı grupları yetkilendirerek sivillerin evlerine dönüşünü engellediğini bildirdi.

Amnesty yayınladığı yılık raporunda, Türkiye’nin 9 Ekim’de Rojava’nın Sere Kaniyê ve Gire Spi kentlerine yönelik operasyonunda 180 sivilin yaşamını yitirdiğini, radikal grupların kamu alanları, okullar, ekmek fırınları ve sivil yerleşim yerlerine de hedef gözetmeksizin saldırılar gerçekleştirdiğini belirtti.

Amnesty raporunun, “Kaçırmalar ve yargısız infaz olayları” başlıklı bölümünde Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in, Türkiye destekli silahlı gruplar tarafından M-4 otoyolunda katledildiğine de yer verildi.

‘Türkiye destekli ÖSO Efrin’de sivillerin evlerini üs olarak kullandı’

Türkiye’nin 18 Mart 2018 tarihinde “Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)” ile birlikte denetimine aldığı Efrin’de de selefi gruplara yetki verilerek, sivillerin evlerine geçmesinin engellediğine yer verilen Amnesty raporunda,  sivillere ait evlere el konulduğu ve kimi evlerin askeri üs olarak kullandığı belirtildi. 

Af Örgütü, BM’nin verilerini doğruladı

Af Örgütü raporunda, Birleşmiş Milletler’in (BM) Araştırma Komitesi’nin verilerini de doğrulayarak, Türkiye destekli silahlı grupların denetimindeki Efrin’de sivillerin evlerine dönmek için bu gruplara yüklü ödemeler yaptığını, sivillerin fidye için kaçırıldığı, evlerini ve mallarını geri isteyen sivillerin farklı gerekçelerle kaçırıldığını aktardı.