image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını ikinci dalgasında zirveye ulaşırken, Rusya ve Almanya'da aşı ile ilgili açıklamalar geldi.

Koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı toplu aşılama sürecinin yılbaşından önce başlayabileceğini belirten Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Kesin tarih veremem, ancak yılbaşından önce başlaması gerekiyor. Beklentiler bu yönde” ifadelerini kullandı.

Genel aşılamanın gönüllülük çerçevesinde ilerleyeceğini dile getiren Peskov şu açıklamalara yer verdi:

“Şu an bu konuda konuşmak için biraz erken, ancak şu açık: Aşamalı olacak. Ülkemiz coğrafyası, çeşitli maddelerin depolanma özellikleri dikkate alındığında durum böyle. Belirli bir düzeyde aşılama olacak, ancak görevimiz bu aşamaları en aza indirmek ve en kısa zamanda isteyen herkes için aşı temin etmek. Bu muazzam bir görev. Her ülkenin olduğu gibi bizim de önümüzdeki bir görev.”

Almanya'da aşı, yılbaşına kadar yetişebilir

Kovid-19 salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaları savunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, aşının Noel’den önce yetişebileceğini ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclisi’nde yaptığı açıklamada, kısıtlamaların kaçınılmaz bir önlem olduğunu belirterek, "Dört hafta önce kısıtlama kararı alınmasaydı bugün ne durumda olacağımız tahayyül bile edilemezdi" sözlerine yer verdi.

Alman Şansölyesi, yürürlükte olan kısıtlamalar sayesinde temas sayısının yaklaşık yüzde 40 azaldığını ifade ederek enfeksiyon sayısındaki yüksek artışın durdurulduğunu kaydetti.