image

PeyamaKurd- Almanya Başbakanı Olaf Scholz, yükselen enerji fiyatları ve enflasyon konusunda tarihi bir zorlukla karşı karşıya olduklarını açıklayarak, krizin birkaç ay içinde bitmeyeceğini duyurdu.

Olaf Scholz, Almanya'daki fiyat artışlarına karşı ortak araçlar geliştirmek için işverenler ve sendikaların üst düzey temsilcileri ile yüksek enflasyon ve enerji fiyatlarını değerlendirmek izin, bir toplantı düzenledi.

Toplantıdan önce değerlendirmelerde bulunan Almanya Başbakanı Scholz, "Mevcut kriz birkaç ay içinde bitmeyecek." dedi. Scholz, bu durumun yakın gelecekte değişmeyeceğine hazırlıklı olunması gerektiğini söyleyerek uyarıda bulundu.

“Tarihi bir zorlukla karşı karşıyayız!”

Enerji ve enflasyon fiyatlarına dair, "Tarihi bir zorlukla karşı karşıyayız" diyen Scholz, ülke olarak ancak el ele verilmesi ve birlikte çözümler üretme konusunda anlaşılması halinde enflasyon krizinin üstesinden gelinebileceğini, söz konusu zorluk karşısında "birlikte olunmasının" büyük önem taşıdığını ifade etti.

Başbakan, işveren ve sendika temsilcileriyle enerji ve enflasyon konusunda düzenli olarak bir araya geleceklerini de açıkladı.

Yıllık enflasyon, en yüksek seviyede

Euro Bölgesi'nde mayısta yüzde 8,1 olan yıllık enflasyon, enerji ve gıda maliyetlerinin artmaya devam etmesiyle, haziranda yüzde 8,6'ya çıkarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye ulaşmıştı.

Avrupa ekonomisinin lokomotifi olan Almanya'da ise yıllık enflasyon yüzde 7,6 olarak açıklanmıştı.