image

PeyamaKurd - Alman Sol Parti, Baas rejiminin Güney Kürdistan’da Enfal operasyonları kapsamında katledilmesinin soykırım olarak tanınması için Federal Meclise kanun teklifi verdi.

Federal Alman Meclisi grubunda bulunan Sol Parti, aralarında kadın ve çocukların da olduğu 182 bin Kürdün yaşamını yitirdiği, 1 milyonu aşkın Kürdün de topraklarından sürüldüğü, bunlardan bir kesiminin toplama kamplarına doldurulduğu soykırımın unutulmaması için Enfal operasyonunun soykırım olarak tanımlayarak kanun teklifi yaptı.

Kanun teklif, Sol Parti milletvekili Helin Evrim Sommer’in öncülüğünde hazırlandı.

Evrim Sommer kanun teklifine ilişkin yaptığı açıklamada, “Tarihin en kanlı olaylarından biri olan El-Anfal operasyonları soykırım olarak tanımalı ve Alman hükümeti, Alman Şirketlerinin de rant uğruna dahil oldukları bu insanlık suçunun aydınlatılması için elinden gelen her şeyi yapmalıdır. Soykırım mağdurları için geçte olsa, ancak bu şekilde bir nebze adalet sağlanabilir” ifadesini kullandı.

Sol Parti kanun teklifinde, Baas rejiminin Kürtlere yönelik gerçekleştirdiği ve yakın tarihin en kanlı katliamlarından Enfal ile Halepçe’de Alman şirketlerinin suç ortaklığına da dikkat çekiyor.

“Kanun teklifi üç ana maddeden oluşuyor”

Mart ayının ilk haftasında meclisteki bir oturumda tartışılması ve oylamaya sunulması beklenen teklifin üç ana maddeden oluşuyor.

Bu maddelerden ilki, Irak rejiminin Enfal operasyonları sırasında Kürtlere ve etnik-dini azınlıklara yönelik işlediği insanlığa karşı suçların BM Soykırımı Önleme ve Cezalandırma Sözleşmesi kapsamında soykırım olarak tanınması gerektiğini belirtiyor.

İkinci madde, Irak ile kalkınma işbirliğinde -şimdiye kadar yetersiz kalan- soykırımdan sağ kurtulanlar ve yakınları için destek tedbirleri sağlanması, Kürdistan bölgesinde soykırım sebebiyle tahrip edilmiş alanların işlenmesi, ekonomik ve ekolojik rehabilitasyonun sağlanmasına vurgu yapıyor.

Son madde ise Almanya’nın BM Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülükleri doğrultusunda; Alman şirketlerinin veya vatandaşlarının o dönemde Irak rejiminin kimyasal silah programını teknoloji, laboratuvar, fabrika, kimyasal madde vb. ile ne ölçüde desteklediğinin araştırılması; suçlular hakkında kovuşturma başlatıp mağdurlara ve yakınlarına tazminat ödenmesini şart koşuyor.

Enfal Katliamı’nı bugüne kadar soykırım olarak tanıyan ülkeler İsveç, Norveç, Güney Kore ve İngiltere’dir.