image

PeyamaKurd - Alman Hükümeti Türkiye ile ABD arasında Rojava harekatı konusunda varılan uzlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı.

Konuyla ilgili Almanya resmi makamlarından yapılan açıklamada “Türkiye’ye yönelik silah ihracatında sert siyasetin geçerliliğini koruyacağının” altı çizilirken, Dışişleri Bakanı Heiko Maas, harekata 5 gün ara verilmesine “silahların susması iyi oldu” sözleri kullanıldı.

Rojava operasyonu için alınan ateşkes kararını değerlendiren Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Cuma günü Berlin’de Bangladeş Dışişleri Bakanı Abdul Kalam Abdul Momen ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada “silahların susmasının iyi” oldu açıklamasında bulundu.

“Bu açık kalan bir çok sorunun diyalog içinde barışçıl yöntemlerle çözülme fırsatı veriyor, ama bunun için bütün tarafların samimi bir şekilde hazır olmasına ihtiyacımız var” diyen Maas, “Daha önceden olduğu gibi askeri operasyonu son erdirmesini, silahlı güçlerini geri çekmesini ve uluslararası insancıl hukuka saygı göstermesini Türkiye’den önemle talep ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan Alman hükümetinin Berlin’deki olağan basın toplantısında da Türkiye ile ABD arasında varılan uzlaşma gündeme geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Alman hükümetinin varılan uzlaşmayı memnuniyetle karşıladığını belirtti, ancak “Türkiye’ye yönelik silah ihracatında sert siyasetin geçerliliğini koruyacağını” dile getirdi.