image

PeyamaKurd - İran'da yaşanan gelişmelere dair Almanya'dan Avrupa Birliği'ne yaptırım uygulanması çağrısı yapıldı. Almanya Dışişleri Bakanlığı, İran’da Mahsa Emini’nin “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra ölümü üzerine başlayan protestoları bastırmak için şiddet uygulanmasından dolayı bu ülkeye yaptırım kararı alınması çağrısında bulundu.

Alman Haber Ajansı DPA’ya açıklamada bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, İran’da barışçıl protestoları ölümcül şiddetle bastırma girişiminin cevapsız kalmaması gerektiğini ifade etti.

Bakan Annalena Baerbock açıklamasında, Avrupa Birliği (AB) kapsamında bu konunun hızlı bir şekilde ele alınmasını ve olaylara ilişkin sonuçların çıkarılmasını talep ederek, "Benim için buna, sorumlulara karşı yaptırımlar da dahildir" mesajında bulundu.

Ayrıca açıklamasında bir toplumun durumu konusunda kadın haklarının önemli bir ölçüt olduğunu belirten Alman Dışişleri Bakanı, “Bir ülkede kadınlar güvende değilse kimse güvende değildir" sözlerine yer verdi.