image

PeyamaKurd - AP Genel Kurul oturumunda konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Kurtarma fonu ve gelecekteki bütçe konusunda zaman kaybetmemeli ve hızlı biçimde anlaşma sağlamalıyız" ifadesini kullandı.

Almanya'nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nı devralmasının ardından Merkel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel'de Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurul oturumunda konuşma gerçekleştirdi.

Avrupa'yı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını başladığından beri ilk dış seyahatini Brüksel'e gerçekleştirdiğini hatırlatan Merkel, Almanya dönem başkanlığının temel haklar, uyum, iklim değişikliğini önleme, dijitalleşme gibi alanlara odaklanacağını ifade etti.

Angela Merkel, AB'nin salgın nedeniyle tarihindeki en ciddi sınama ile karşı karşıya olduğunu dile getirerek, Avrupa'da Kovid-19 nedeniyle 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini vurguladı.

Şansölye ayrıca açıklamasında, salgın nedeniyle demokrasinin prensiplerinden ödün verilmemesi gerektiğine işaret ederek, Avrupa'da özgürlükler ve hukukun üstünlüğü gibi temel hakların korunmasının önemine dikkat çekti.