image

PeyamaKurd - Almanya’da Bavyera eyaletinin İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Gazze olayları kapsamında Almanya’da gerçekleşen protesto olayları hakkında önemli bir açıklama yaptı.

Herrmann, İsrail ile Hamas arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle Almanya’da gerçekleşen protestolarda yaşanan antisemitist saldırılardan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da kısmen sorumlu olduğunu dile getirdi.

Yaşananların Erdoğan ile bağlantısı olduğunu iddia eden Alman bakan, “Şu anda yaşadıklarımız ağırlıklı olarak aşırı sağcılar değil, daha ziyade, kısmen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğerlerinin gaddar konuşmalarıyla kışkırtılan ve bu çatışmaların Alman sokaklarına yayılması gerektiğine inanan Müslüman kökenli kişiler” dedi.

“Radikaller sınır dışı edilmeli”

İsrail bayrağının yakılması ve İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarına karşı düzenlenen gösterilerde Yahudi düşmanlığını yaymanın suç olduğunu ifade eden Herrmann, “Fanatik bir hoşgörüsüzlüğe” sahip insanların sınır dışı edilmesi gerektiğini ifade etti.

Alman Bild gazetesine konuşan Herrmann, Almanya’daki sosyal düzene tam entegre olamayan insanlar bulunduğunu söyledi.

Bu insanların Alman vatandaşlığı veya sürekli oturum izni yoksa "bu kadar hoşgörüsüz birinin artık vatandaşlığa kabul edilip edilemeyeceği kontrol edilmelidir” diye konuşan Herrmann, “Eğer yasal imkanlar el veriyorsa, bu insanlar ülkemizi terk etmelidir” dedi.