image

PeyamaKurd - Alman ekonomi dergisi WirtschaftsWoche, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında kapsamlı bir analiz yayımladı.

Analizde, “Türk halkının düştüğü sefalet nedeniyle Erdoğan'a destek azalıyor. Enflasyon hızla artıyor ama Merkez Bankası, faizi yükseltmemekte direniyor. Bunun etkileri Avrupa'ya uzanıyor. Burayı da olumsuz etkiliyor” denildi.

Almanya ile Türkiye arasındaki enflasyon oranlarını karşılaştıran dergi, arada yaklaşık yüzde 30 fark olduğunu yazdı. Alman enflasyonu yüzde 5.3’e çıktığını belirten dergi, Türkiye’deki enflasyon oranının ise yüzde 36 olduğunu ifade etti.

"Türkiye'deki kriz dış güçlerden kaynaklanmıyor!"

Yazıda ayrıca enflasyon oranlarından dolayı, et ve birçok gıda maddesinin Türk halkının büyük bölümü için artık lüks olduğuna dikkat çekildi.

Makalede, “Erdoğan büyük olasılıkla, yüksek faiz gelirse ekonominin çarklarının durmasından ve dolayısıyla en geç haziran 2023'te yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanamamaktan korkuyor. Erdoğan, Merkez Bankası yönetimini kendisi seçiyor ve faiz tavsiyesine isyan ederlerse görevden alıyor. Türkiye'deki kriz, Erdoğan'ın halkı inandırmaya çalıştığı gibi dış güçlerin saldırısı değil, çıkarların siyasallaşmasının sonucudur” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan  Erdoğan’a olan desteğin azaldığına dikkat çekildi. Erdoğan'ın politikasının onaylanmasını zorlaştırdığını vurgulayan Alman dergisi şu değerlendirmeyi yaptı:

“Erdoğan halkı sakinleştirmek için asgari ücreti yüzde 50 artırdı. Ancak gerçek satın alma gücünde bir şey değişmedi. Çünkü firmalar, ek işçilik maliyetleri ve hammadde artışlarını fiyatlarına yansıtmaya başladı. Bu durum ücret- fiyat sarmalını hızlandırır. Yatırım bankası Goldman Sachs'ın ekonomistleri, enflasyon oranının bu ay yüzde 40'ı aşacağını, önümüzdeki aylarda yüzde 50'nin üzerine çıkacağını varsayıyor. TL üzerindeki aşağı düşüş baskısının da artacağı belirtiliyor”

“Hükümetin kur koruma stratejisi de tutmadı”

AKP iktidarının 20 Aralık’ta doların 18 TL’yi aşmasının ardından devreye soktuğu "kur korumalı ekonomi stratejisi" hakkında da açıklama yapıldı.

Kur korumalı mevduat sisteminin de işe yaramadığını, vatandaşın bunu tutmadığını belirten dergi, amacın vatandaşın liraya olan güveni artırmak, döviz ve altınların lirayla değiştirilmesi olduğunu ama bunun tutmadığını vurguladı.

Analizin sonunda ise, Erdoğan’ın jeopolitik kartlarını devreye sokabileceğine vurgu yapıldı. WirtschaftsWoche, geniş analizini şu şekilde tamamladı:

“Erdoğan'ın para politikası kararnameleriyle neden olduğu ekonomik zarar ne kadar büyükse, seçimden önce destekçilerine bir araya toplamak için çatışmacı bir dış politika rotası çizmesi cazibesi de onun için önemli. Erdoğan, iktidarda kalabilmek için önümüzdeki aylarda bir dizi jeopolitik kartı açabilir.”