image

PeyamaKurd - Ülkenin, yükselen enerji fiyatları ve enflasyon konusunda tarihi bir zorlukla karşı karşıya olduğunu belirterek, mevcut krizin birkaç ay içinde bitmeyeceğini belirten Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Almanya'daki fiyat artışlarına karşı ortak çözümler geliştirmek amacıyla işverenler ve sendikaların üst düzey temsilcileri ile yüksek enflasyon ve enerji fiyatlarını görüştü.

Yapılan toplantı sonrası açıklamada; toplantının amacının, Almanya'daki fiyat artışlarıyla mücadele için ortak çözümler geliştirmek olduğunu ve sonbaharda sonuçlarını almayı beklediklerini belirten Başbakan Scholz; devam eden fiyat artışlarının, vatandaşlar üzerindeki etkisinin bir süre daha hissedileceğini vurgulandı.

Başbakan Scholz, "Mevcut kriz, birkaç ay içinde bitmeyecek. Bu durumun, öngörülebilir gelecekte değişmeyeceğine hazırlıklı olmalıyız. Başka bir deyişle, tarihi bir zorlukla karşı karşıyayız" sözlerine yer verdi.

"Ukrayna savaşı ve pandemi belirsizlik oluşturdu"

Scholz, mevcut krizin, 1970 enflasyon krizini anımsattığının altını çizerek, "Ülke olarak bu enflasyon krizini ancak el ele verirsek ve çözümler üzerinde anlaşırsak iyi bir şekilde atlatabiliriz. Ukrayna'daki savaşın etkileri ve küresel pandemi tarafından engellenen tedarik zincirleri genel bir belirsizlik yarattı" yorumunda bulundu.

İşveren ve sendika temsilcileriyle enerji ve enflasyon konusunda düzenli olarak bir araya geleceklerini de bildiren Scholz, konuşmasının devamında; "Tüm vatandaşlarımızın, bu günleri iyi atlatmasını istiyoruz. Toplumumuz güçlü; ülkemiz, sağduyu ruhu içinde adil çıkar dengesiyle şekilleniyor. Bu ruh korunacak ve güçlendirilecek" ifadelerini kullandı.