image

PeyamaKurd - Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki 'Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası Komisyonu' çalışmalarını tamamlayan AKP kanadı, seçim barajının düşürülmesiyle ilgili önerisini Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu.

AKP’nin çalışmasında, "Seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi ve sonradan kurulan parti gruplarına ilişkin sınırlamaların olduğu” belirtildi.

Geçen seneden beri yürütülen çalışma Erdoğan’ın onayının ardından MHP ile de paylaşılacak. Komisyonca hazırlanan çalışma daha sonra diğer siyasi partilere iletilecek.

“Çalışma seçim sisteminde bazı değişiklikler de içeriyor”

Türkiye seçim sisteminde değişiklik yaratması beklenen çalışmada, AKP’nin dar bölge seçim sisteminde, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine göre bir düzenleme yaptığı' ileri sürülüyor.

Öte yandan MHP’nin dar ve daraltılmış bölge seçim sistemlerine karşı çıktığı biliniyor.

AKP çalışmasında 'seçim barajının yüzde 7 olması ve sadece barajı geçen partilerin Hazine yardımından yararlanması' gibi önerilerin bulunduğuna dikkat çekiliyor.

Ayrıca çalışmada, sonradan kurulan parti gruplarına da bazı sınırlamaların getirildiği belirtilirken, milletvekillerinin partilerden istifası ve başka bir partiye geçişlerini zorlaştıracak adımların da atıldığı iddia ediliyor.