image

PeyamaKurd - Uzun süredir üzerinde çalıştığı seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliği konusundaki çalışmalarını tamamlayan AKP kanadı, Erdoğan’a sunduğu yeni sistemde özellikle seçim barajı ve HDP seçmeni üzerine yoğunlaştı.

Söz konusu değişikliklerde Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin yüzde 7’ye düşürülmesini istediği seçim barajı ile siyasi partilerin seçimden sonra milletvekili transferiyle grup kurarak seçime girme yeterliliği kazanmasının engellenmesi önerisi yer aldı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın başkanlığında yapılan çalışma, Çarşamba günü Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu'nda görüşüldü.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, 2018'deki cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçiminde, ittifakların yolunun açılması nedeniyle yüzde 10'luk seçim barajının çok anlamlı kalmadığı, tersine bu durumun, muhalif seçmenin barajı geçmesi nedeniyle HDP'yi büyüttüğü yorumları bir süredir AKP içinde yapılıyordu.

“Barajın yüzde 5’e indirilmesi görüşü ağırlık kazandı”

Bu nedenle yüzde 10 seçim barajının yüzde 7'ye indirilerek, HDP'ye giden "emanet oyların" esas partilerine döneceği hesabı yapıldığı belirtildi.

AKP MYK’sında barajı geçme umudu kalmayan küçük partilerin millet ittifakına yöneltebileceği değerlendirildiği, bu nedenle de MHP'nin de onay vermesi halinde, küçük partilerde "tek başına veya yeni ittifaklar kurma ümidi" oluşturacağı için barajın yüzde 5'e indirilmesi görüşünün ağırlık kazandığı iddia edildi.

“Öneride dar bölge sistemi yer almadı”

AKP önerisinde daha önce iddia edilen her seçim çevresinin bir milletvekili çıkaracak şekilde düzenlendiği "dar bölge" sisteminin yer almadığı belirtildi.

Öte yandan AKP'nin paketinde siyasi partilere yapılacak Hazine yardımı da seçim barajına eşitlenmesi veya mevcut yasada olduğu gibi yüzde 3 oy alan partilerin Hazine yardımından yararlanması seçenekleri yer aldı.