image

PeyamaKurd - Türkiye basınındaki gazete yazarlarından Emine Kaplan, İstanbul genelinde seçimin tekrarlanması talebinin AK Parti içinde tartışmalara yol açtığını ileri sürdü. Konuya dair üç görüşün öne çıktığını belirten Kaplan, "Seçimin iptal edilerek tekrarlanmasını doğru olmayacağını savunan partililer ise, farkın daha da açılması olasılığını gündeme getiriyor" ifadesini kullandı. 

Cumhuriyet gazetesinde “AKP’de iç çatışma: Her seçim 1 Kasım olmaz” başlığıyla yayımlanan haberde "31 Mart'tan beri İstanbul seçimlerine ilişkin önce 'geçersiz oylar' daha sonra 'tüm oylar sayılsın' diyen AKP, son noktada İstanbul seçimi iptal edilerek 'yeni seçim yapılsın' noktasına geldi" sözleri kullanıldı. 

Seçim ve itiraz süreçlerini değerlendiren yazar, "İlk başta tüm geçersiz oyların sayılmasına ilişkin başvuruları ilçe ve il seçim kurullarında kabul edilen, reddedilen başvuruları da YSK tarafından kaldırılarak oy sayımı yaptıran AKP; Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki farkın kapanmaması üzerine tüm oyların sayılması ve Büyükçekmece'de sahte seçmen kaydı yapıldığı iddialarını gündeme getirdi” denildi. 

Yazının devamında ise şu ifadelere yer verildi. “YSK'nin tüm oyların sayılması kararını vermesinden önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bazı örnekler vererek 'seçimin tekrarlanması' yönünde mesaj vermesi dikkat çekti. YSK'nin dün gece tüm oyların sayılması yönündeki başvuruyu sadece 21 ilçede 51 sandığın sayılması yönünde kabul edilmesini yeterli görmeyen AKP, bu kez 'seçimin iptal edilerek yeniden yapılması' adımını gündeme getirdi.”