image

PeyamaKurd - AKP’li Bakan Derya Yanık, Rojava’da Kürtlerin statü elde etmemesi için savaştıklarını, 5 milyon Suriyeli mültecinin bu nedenle Türkiye’ye getirildiğini dile getirdi.

Cumhur ittifakı Rojava operasyon planı için ABD ve Rusya arasında onay almaya çalışırken, AKP’li Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Adana’daki programı kapsamında bir kişinin Suriyeli nüfustan yakınması üzerine itiraf niteliğinde açıklamalarda bulundu.

Yanık, 'Türkiye, merhametinden dolayı 5 milyon Suriyeliye bakıyor ama bunu sadece merhametinden dolayı yapmıyor. Suriye’nin kuzeyinde (Rojava) bir Kürt devleti kurmaya çalışıyorlar. Biz de kurdurmamaya çalışıyoruz" sözlerini dile getirdi.

'Sadece merhametimizden dolayı yapmıyoruz'

Bakan Yanık, “Suriyelilerle alakalı Cumhurbaşkanı’mız sürekli olarak söylüyor, orada inşallah güvenlik tesis edildikten sonra bu insanlar zaten kendi ülkelerine gitmek ister, biz de isteriz ama şu anda oraya gönderecek bir yer yok. Mesele sadece Suriyelilerin can güvenliğini korumak değil, mesele bizim de sınır ötesi güvenliğimizi korumak” dedi.

“Kürt devleti kurmaya çalışıyorlar biz kurdurtmamaya çalşıyoruz”

Yanık, Türkiye’nin neden Suriye’de iç savaşı kızıştırdığı ve sınırları açarak 5 milyon Suriyeliyi Türkiye’ye getirdiği konusunda da dikkat çekici itiraflarda bulundu.

Yanık, “Türkiye, merhametinden dolayı 5 milyon Suriyeliye bakıyor ama bunu sadece merhametinden dolayı yapmıyor. Bunu çok iyi bilmek lazım. Sınır ötesinde Halep hattı, Türkmenler hattı bizim 400 yıldır sınır güvenliğimizi sağlayan insanlar. İkincisi de şu anda Suriye’nin kuzeyinde (Rojava) bir Kürt devleti kurmaya çalışıyorlar. Biz de kurdurmamaya çalışıyoruz.

Bu kadar insana da Türkiye’de boşuna kucak açmadık. Suriye’nin kuzeyinde (Rojava) bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri, bir taraftan da Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), orada bir Kürt devleti kurdurmamak için ayrı ayrı mücadele ediyorlar. Orada bir Kürt devleti kurulması demek, Türkiye’nin güney doğusunun bıçakla yarılmış gibi yarılıp atılması demek” dedi.

Rojava’yı kasteden Yanık, “Orası temizlendikten sonra Suriyeliler de kendi evine, yuvasına dönecek” diyerek, Kürt yerleşim yerlerinde demografik değişim yapmayı hedeflediklerini itiraf etti.

Yanık’ın “Suriye’de Türkmenler hattı bizim 400 yıldır sınır güvenliğimizi sağlayan insanlar” sözleri ile Kürtleri tehdit olarak nitelendirmesi çok sayıda sanal medya kullanıcısı “Irkçılığı artık gizlemiyorlar” diyerek tepki gösterdi.