image

PeyamaKurd - İstanbul’da büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin iptaliyle büyük riske girildiğini düşünen AKP’lilerin olduğu ileri sürüldü. AKP’lilerin, CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu şu anda seçime gidilmesi durumunda 5 puan fark atarak seçimi kazanacağını düşündüğü iddia edildi.

Seçimin yenilenmesiyle çok büyük riskin alındığını düşünen AKP’liler, 23 Haziran’da da kazanılamaması durumunda yıkımın çok daha büyük olacağını düşünenlerin sayısının az olmadığı ifade edildi.

Söz konusu Türk basınından Cumhuriyet Gazetesi  Emine Kaplan’ın haberine göre,  “Şu an seçime gidilse İmamoğlu 5 puan fark atarak seçimi kazanır” görüşünü dile getirenler, ‘İmamoğlu mağdur edildi, hakkı gasp edildi’ algısının kırılamaması, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimi neden iptal ettiğinin anlatılamaması durumunda seçimin kazanılmasının çok zor olduğuna dikkat çekiyor” sözleri paylaşıldı.

“İmamoğlu’nun oyu 5 puan arttı” denilen haberde, “Hem seçim öncesi hem de seçim sonrasında süreç kötü yönetildi. Sürecin bu kadar uzatılması, İmamoğlu’nun hakkının gasp edildiği algısına yol açtı. Bu da İmamoğlu’nun oyunu artırdı. ‘Şu an seçime gidilse İmamoğlu kazanır, Binali Yıldırım ile arasında en az 5 puan fark var’ diyen bazı AKP’liler, bundan sonraki sürecin yönetilme biçiminin bu farkı kapatıp Yıldırım’ı öne geçirebileceği gibi farkı daha da açabileceğini düşünüyor” ifadesi kullanıldı.