image

PeyamaKurd - İktidar ortağı MHP’nin kapatılmasını istediği ve hakkında dün Yargıtay tarafından inceleme başlatılan HDP ile ilgili olarak yeni iddialar ortaya atıldı.

İktidara yakınlığı ile bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AKP'nin Kobani soruşturması ile HDP’nin kapatılmasını ayrı tuttuğunu ve kategorik olarak parti kapatmaya sıcak bakmadığını ifade etti.

Selvi, HDP’nin kapatılması yönünde bütün şartlar hazır olmasına rağmen AKP'nin, HDP'yi kapatmak gibi bir girişimde bulunmadığını söyledi.

Öte yandan Selvi, Kobani soruşturması kapsamında dokuz HDP’linin dokunulmazlığının kaldırılması gündeme geldiğinde AKP'li vekillerin “evet” oyu vereceğini, ancak HDP Eş Genel başkanı Pervin Buldan’ın durumunun farklılık arz ettiğini belirtiyor. Selvi, "Buldan, Kobani olaylarının yaşandığı dönemde HDP MYK üyesi değildi" şeklinde konuştu.

"Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, Kobani iddianamesini istemesi rutin bir uygulama olarak değerlendiriliyor" diyen Selvi, "HDP’nin kapatılması yönünde bir çalışma başlatılmış değil. Ama şimdiye kadar HDP çizgisinden gelen birçok parti kapatıldığı için HDP hakkında kapatma davası açılması sürpriz olmaz. Ama reform sürecine giren Türkiye açısından olumlu bir gösterge olmayacak" görüşünü dile getiriyor.