image

PeyamaKurd - Avrupa'ya Akdeniz üzerinden giden göçmenlerle ilgili kriz devam ederken, süreç ile ilgili Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, AB ülkelerinin içişleri bakanlarının Akdeniz'deki düzensiz göçmen krizine kalıcı çözüm için 20 eylem planı önerdiğini ifade etti.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin içişleri bakanları, Akdeniz'de 234 göçmeni kurtaran Ocean Viking gemisinin İtalya ile Fransa arasında krize yol açmasıyla alevlenen ve özellikle Orta Akdeniz güzergahında artan düzensiz göçe kalıcı çözüm önerilerini tartışmak için olağanüstü toplantıda bir görüşme gerçekleştirdi.

AB'li yetkili Schinas, toplantının ardından basına açıklamalarda bulunarak, tüm göç rotalarındaki durumu ele aldıklarını, acil sınamalara yanıt aradıklarını dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında toplantıda "Ocean Viking gemisi krizi dönemine kıyasla temelden farklı bir ruh" olduğunu dile getiren AB'li yetkili, "Avrupa göç sorununa çözüm bulamaz" algısının yanlış olduğunu, bugünkü toplantıda bakanların bunu kanıtladığını kaydetti.