image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bab bölgesinde 2 Türk askerinin hayatını kaybettiği saldırının ardından Kilis sınırındaki askeri birlikleri ziyaretinde, Mahmur ve Şengal hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Akara burada yaptığı konuşmada, “Mahmur ve Sincar konusunu hem Bağdat hem Erbil ile konuşuyoruz, gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

Rojava ve Suriye hakkında da açıklama yapan Akar, “Bazı ülkelerin kendilerine göre birtakım hesapları var. Türk Silahlı Kuvvetleri bu hesapları bozdu. İster Fırat'ın doğusunda, ister batısında olsun mücadelemiz devam ediyor, devam edecek” ifadesini kullandı.

Akar konuşmasında Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde devam eden operasyonlar üzerinden Mahmur ve Şengal’e de değinerek şu ifadeleri kullandı:

“24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar toplam 18 bin 292 terörist etkisiz hale getirildi. Bu yılın başından itibaren ise Irak'ın kuzeyindeki operasyonlar sonucunda 1581 terörist etkisiz hale getirildi. Bu konudaki kararlılığımız devam ediyor. Sinat-Haftanin, Metina, Zap, Avaşin- Basyan, Hakurk, Gara, Kandil, Asos, Mahmur, Sincar (Şengal)… Mahmur ve Sincar konusunu hem Bağdat hem Erbil ile konuşuyoruz, gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Buraların hiçbiri bizim hedefimiz dışında değil. Bizim kimsenin toprağında, hak, menfaatinde gözümüz yok. Biz, başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşularımızın haklarına, hukukuna, sınırlarına, egemenliğine son derece saygılıyız. Diğer taraftan da diyoruz ki, 40 yıldan beri ülkemize, hudutlarımıza, halkımıza yapılan saldırılara artık son vermek durumundayız ve terör belasından ülkemizi, milletimizi kurtarmak konusunda azimli ve kararlıyız. Bizim yaptığımız tüm faaliyetler de bundan ibaret. Bizim tek hedefimiz teröristler. En son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar bu mücadele devam edecek.”