image

PeyamaKurd- Bir başvuruyu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), PKK’linin cenazesine katılmayı ifade özgürlüğü olarak değerlendirdi.

PKK’lilerin cenazelerine katılma gerekçesi, Türkiye’deki mahkemeler tarafından “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası”na temel dayanak olarak gösteriliyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2006 yılında hayatını kaybeden dört PKK’linin cenazesine katıldığı gerekçesiyle 10 yıl hapis cezası alan eski Batman Belediye Başkanı Nejdet Atalay’ın başvurusunu değerlendirdi.

AİHM, aptığı değerlendirmede Türkiye’de birçok HDP’li siyasetçi hakkında yürütülen soruşturmalara ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden (AİHM) emsal bir karar çıktı.

AİHM, PKK’lilerin cenazesine katıldığı gerekçesiyle Atalay’a verilen hapis cezası nedeniyle Türkiye’nin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğine karar verdi. AİHM, ihlal nedeniyle Türkiye’yi 5 bin Euro maddi ve 2 bin Euro da manevi tazminata hükmetti.

Nejdet Atalay hakkında, dört PKK’linin 28 Mart 2006’daki cenazesine ve sonrasındaki eylemlere katıldığı gerekçesiyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

Atalay’a 11 Mart 2008’de “PKK propagandası yapmaktan” 10 ay hapis cezası verilmişti.