image

PeyamaKurd - Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Afrin’de El Şifa Hastanesine yönelik saldırıyı şiddetle kınadığını bildirdi.

“Türkiye’den açıklama”

Türkiye’nin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

“Masum sivilleri ve Suriye halkına her koşulda hizmet vermek için yılmadan çalışan sağlık çalışanlarını top ve füzeyle hedef almaktan çekinmeyen PKK/YPG/SDG, terör örgütü kimliğini ve kanlı yüzünü bir kez daha göstermiştir.

Bu itibarla, uluslararası toplumu gerçekleri görmeye, farklı isimler altında faaliyet gösteren bu terör örgütüne desteklerini sonlandırmaya davet ediyoruz.

Milli güvenliğimize ve Suriyeli sivillere tehdit teşkil eden tüm terör örgütleriyle her zaman ve her yerde mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi yineliyoruz.”

 

DSG: Saldırı ile bir ilgimiz yok

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Efrin’deki El Şifa Hastanesine ve Acil Bölümü’ne yönelik saldırının “kendilerine mal edilmeye çalışıldığını” ancak saldırı ile bir ilgileri bulunmadığını açıkladı.

Açıklamada, şu sözler kaydedildi:

“Bazı basın yayın kuruluşları kurumumuza yönelik gerçekten uzak asılsız haberler yaymaktadır. Efrîn’e yönelik yapılan saldırıların güçlerimiz tarafından yapıldığına dair ortaya atılan iddialar asılsızdır. Bir kez daha altını çizmek istiyoruz. Söz konusu bölgede hiçbir unsurumuz bulunmamaktadır.

Yapılan bombardımanla da hiçbir şekilde ilişkimiz bulunmamaktadır. Tüm basın yayın kuruluşlarına yalan haberlerin yayılmaması konusunda çağrı yapıyoruz.”