image

PeyamaKurd - Afrin’de ortaya çıkarılan cesetlerin bir toplu mezara ait olmadığı iddia edildi.

Afrin İnsan Hakları Örgütü Sözcüsü İbrahim Şêxo, Afrin’de ortaya çıkarılan mezarlığın toplu mezar değil, çatışmalar döneminde hayatını kaybedenlere ait bir mezarlık olduğunu belirtti.

İbrahim Şêxo, mezarlığın Afrin Yerel Yönetim Meclisi’nin arkasında bir vatandaşa ait arazide bulunduğunu belirtti.

Şêxo, “Bu mezar, Türk ordusu ile silahlı grupların saldırının başladığı dönemde açıldı. Halk o dönemde ölülerini mezarlıklara gömemediği için burada gömüyordu. Toplu mezar değil, halka da ait bir mezar” dedi. 

Rûdaw’a konuşan ancak güvenlik gerekçesi ile isminin açıklanmasını istemeyen Afrin’den bir kaynak da bu bilgiyi doğrulayarak, “Zeytin Dalı” operasyonunun yaşandığı dönemde gerek bombardımanlar ve gerekse de diğer nedenlerle ölenlerin bu mezarlıkta defnedildiğini söyledi.

Türkiye devlet kanalına konuşan Afrin Yerel Meclisi Başkanı Muhammed Şeyh Raşid ise cenazelerin toplu bir şekilde gömüldüğünü, poşetler içinde üst üste atıldığını, toplu mezara koyulup üzerlerinin kapatıldığını savundu.

Şeyh Reşid, “Bu alan mezarlık değil, burası yerleşim alanı içerisinde boş araziye çabuk ve acele olarak gömülmüş toplu bir mezarlık" diye konuştu.