image

PeyamaKurd - İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Taliban'ın kontrolüne aldığı Afganistan'da, Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle iş birliğinde bulunan Afganların tahliye edilmesinde Madrid'in geçici bir merkez olacağını bildirdi.

Albares, İspanyol devlet televizyonu TVE'ye verdiği demeçte, Başbakan Pedro Sanchez'in girişimiyle Madrid'deki Torrejon de Ardoz Askeri Üssü'nün Afganistan'dan getirilecek Afganlar için geçici bir merkez olarak kurulduğunu, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen'in de yarın burayı ziyaret edeceğini söyledi.

Afganistan'da İspanya ile işbirliğinde bulunan tüm Afgan vatandaşlarının tahliye edilerek Madrid'e getirileceğini kaydeden Albares, AB ülkeleri ve kurumlarıyla işbirliği yapan Afganların bir kısmının da buraya getirileceğini ifade etti.

Albares, AB ülkeleriyle koordineli olarak Madrid'e getirilen Afganlar için hızlı şekilde geçici dolaşım belgesi çıkarılacağını ve her ülkenin taahhüt ettiği kadar mülteciyi alacağını vurguladı.