image

PeyamaKurd - Taliban'ın ülkedeki ilerleyişi ve siyasi durumu ile ilgili açıklamada bulunan Afganistan Dışişleri Bakanı Atmar, ülkenin resmi makamlarının terörizmi desteklemeyi bırakması koşuluyla Taliban’la işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Rusya'daki İzvestiya gazetesine demeç veren Afganistan Dışişleri Bakanı Mohammed Hanif Atmar,  ülkenin resmi makamlarının terörizmi desteklemeyi bırakması halinde Taliban’la işbirliğine hazır olduklarını dile getirdi.

Afganistan Dışişleri Bakanı Atmar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Taliban’la çalışmaya hazırız, bu kişileri hükümete almaya hazırız, onlarla barış yapmaya ve iktidarı paylaşmaya hazırız. Ve bunun için çok fazla şartımız yok, gerçekte tek bir şart var, ülke içinde Afganistan'ın geleceğine Afgan halkı, kendi özgür iradesiyle karar vermeli, dış sınırlarda ise Afganistan başka herhangi bir ülke için tehdit oluşturmamalı, ayrıca ülkemizde tek bir yabancı terörist güç dahi olmamalı. Hükümetimiz, terörizme destek vermeyi bırakmaları koşuluyla Taliban’ı bir parçası olarak kabul etmeye hazır."

Ayrıca Atmar, Taliban’ın yabancı silah arkadaşlarının yardımıyla 34 ilin 31'inde hükümet güçleriyle savaştığına dikkat çekerek, “Bu, Taliban'ın en vahşi ve acımasız kampanyası” dedi.