image

PeyamaKurd - Çin'i ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet'in açıklamalarına Af Örgütü'nden tepki geldi.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard açıklamasında Uygurlar ve Tibet hakkındaki paragrafların "gerçeküstü" olduğunu ifade etti.

Resmi Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunan Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, "diplomatik tiyatroyu" anladığını belirterek, "Bu açıklamanın, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'ne ait olduğuna ve Çin'in insan hakları kayıtlarıyla ilgili olduğuna inanmak zor" dedi.

Callamard açıklamasında, Bachelet'in, Uygurlar ve Tibet'e ilişkin açıklamalarının "gerçeküstü" olduğunu ve nutku tutulduğunu belirterek şu sözlere yer verdi:

"Önümüzdeki tek yol, Sincan hakkında uzun zamandır beklenen raporun yayınlanması ve bulguların BM İnsan Hakları Konseyinin haziran ayındaki bir sonraki toplantısında sunulmasıdır. Bachelet, yurt dışındaki Uygurlardan kayıp aile üyeleriyle ilgili başvurular aldığını beyan etti ve bunları Çinli yetkililerle görüştüğünü söyledi. Bachelet'in ofisi bunu takip etmeli, yetkililerin, tutukluların haklarını garanti etmesi ve aile üyeleriyle düzenli iletişim kurması konusunda ısrar etmeli."