image

PeyamaKurd - Suriye Demokratik Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani, Deyrezzor merkezli yaşanan son gelişmeler üzere Al-Majalla‘ha bir röportaj verdi. Kobani, ‘Suriye, İran ve Türkiye koordinasyonunun bölgede sonuç alamadığını’ söyledi.

Kobani ayrıca, "DSG'nin Suriye savunma sisteminin bir parçası olmasını talep ediyoruz" dedi. 

“Müzakereler için Şam’a gitmeyi reddetmedik ancak koşullar henüz olgunlaşmadı ve Şam’dan herhangi bir çözüm sinyali de görmedik” diyen Abdi şöyle devam etti: “Ruslardan, büyüyen Suriye krizine son verecek siyasi bir çözüme ulaşılmasında yardım etmelerini istedik. Şam’dan gerçekçi bir siyasi çözümü kabul etmesini istiyoruz. Şam ise hâlâ inatçı politikasında ısrar ediyor ve bu yöndeki gerçekçi önerileri reddediyor.”

Suriye savunmasının parçası olmak istiyoruz”

DSG Komutanı şöyle devam etti: 

“Krizi sonlandırın ve barış ve istikrara katkıda bulunun. DSG profesyonel ve ulusal bir güçtür. Onun Suriye savunma sisteminin bir parçası olmasını, rolünün ve çalışmasının daha sonra kanunla düzenlenmesini talep ediyoruz. İmkansız önkoşullar ve kaos ortamında çatışmanın devamına güvenmek Şam’daki iktidar rejimini kurtarmayacak ve çözüm üretmeyecektir. Kaybeden Şam hükümeti olacaktır. 

Zor şartlara maruz kalan bölgelerde yaşayanların sorunlarını ciddi bir şekilde çözmeye çalışıyoruz ve bu sorunları en kısa sürede çözeceğimize dair verdiğimiz sözü burada tekrar ediyorum.’’