image

PeyamaKurd - Yunanistan'a askeri sığınaklarını sürdüren ABD, bölgeye İHA'larını yerleştirdi. Pentagon, Yunanistan’ın Larissa Hava Üssüne bir yıllığına 8 gelişmiş MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı konuşlandırdığını duyurdu.

Bölgedeki askeri üslere ilişkin Yunan medyasına göre, Pentagon’dan yapılan açıklamalarda, MQ-9 İnsansız Hava Araçlar (İHA) daha önce çekildiği Larissa üssüne yeniden konuşlandırıldığı kaydedildi.

Açıklamalara göre, ABD Hava Kuvvetlerine bağlı 8 MQ-9 Reaper İHA'lar, ilgili ekipman ve personel ile 12 Kasım’da Larissa Hava Üssüne geldi.

Yunan adalarındaki askeri üslere yönelik konuşlandırmanın, bir yıllığına ve ABD-Yunanistan Karşılıklı Savunma İşbirliği Anlaşması kapsamında ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı (EUCOM) ile Yunanistan ordusu arasında 1 Kasım’da imzalanan bir anlaşma çerçevesinde yapıldığı vurgulandı.

Ayrıca konuya ilişkin Yunanistan ordusu, bu konuşlanmanın müttefik kuvvetlerle iş birliğini geliştirme çabalarının bir parçası olduğunu ve "NATO’nun birlikte çalışabilirliğine ve caydırıcılığına katkı sağlayacağını" iddia etti.