image

PeyamaKurd - ABD’ye ait F-22 savaş uçakları, İran destekli milislere karşı Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) iniş yaptı.

ABD basınında yer alan habere göre, savaş uçakları geçtiğimiz günlerde İran destekli Husi milislerin saldırı gerçekleştirdiği Abu Dabi’ye ulaştı.

Abu Dabi'deki ez-Zafra Hava Üssü'ne iniş yapan uçakların sayısı hakkında bilgi verilmezken, ABD Hava Kuvvetleri tarafından yayınlanan bir fotoğrafta, ez-Zafra Hava Üssü'ndeki pistte altı F-22 görülüyor.

Gönderilen uçaklar hakkında açıklama yapan ABD Hava Kuvvetlerinden General Greg Guillot, uçakların varlığının ortak ülkenin savunmasını destekleyecek ve istikrarsızlaştırıcı taraflara, ABD ve ortaklarının bölgede barış ve istikrarı sağlamaya kararlı olduğunu göstereceğini ifade etti.

Geçtiğimiz hafta ABD’li yetkililer tarafından Washington’un BAE'ye gelişmiş F-22 savaş uçağı filosu göndereceği kaydedilmişti.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, "BAE'ye bir hafta sonra gelişmiş F-22 savaş uçaklarından oluşan bir filo göndereceğiz ve hava üstünlüğü sağlayacak dünyanın en iyi savaş uçaklarından biri" demişti.