image

PeyamaKurd – Serêkaniyê (Resulayn) Askeri Meclisi’ne bağlı Sınır Güvenliği Güçleri, ABD ile gerçekleştirdiği ortak kara devriyesi ile sınır hattındaki güvenlik noktalarını, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) savaşçılarından teslim aldı.

DSG  ve Türkiye arasında ABD aracılığıyla sınır hattı için varılan “Güvenlik mekanizması” kapsamında, Serêkaniyê Askeri Meclisi’ne bağlı Sınır Güvenliği Güçleri ile ABD askerleri 6’ncı ortak kara devriyesini tamamladı.

Son kara devriyesi ile beraber güvenlik mekanizmasının son aşaması da tamamladı. Bu kapsamda, YPG ve YPJ savaşçılarının sınır hattındaki askeri noktaları Sınır Güvenliği Güçleri’ne teslim edildi ve bazı noktalar kaldırıldı.

ABD’ye ait 3 zırhlı araç ile Serêkaniyê Askeri Meclisi’ne ait 5 araçtan oluşan ortak kara devriyesi, Til Helef beldesine bağlı Til Erqam köyünde bulunan Uluslararası Koalisyona’a ait askeri güçten çıkarak sınır hattına doğru gitti.

Daha sonra ikiye ayrılan devriye araçlarının bir bölümü, Eyn Hîsan köyünde bulunan DSG’ye ait askeri noktaların yıkılmasını yerinde gözlemlemek üzere köye geçti. DSG savaşçıları ağır silahları ile birlikte buradaki noktalarından çekilirken, sınır güvenliği görevi Sınır Güvenliği Güçleri’ne teslim edildi.

Serêkaniyê Askeri Meclisi Komutanı Albîn Harûn, güçlerinin, DSG’nin bölgedeki askeri noktalarını devraldığını belirtti.