image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, İran'ı "nükleer anlaşmayı canlandırmak için nihai kararlar" almaya davet etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ise, İran konusunda farklı bir ton kullanarak, "mevcut müzakerelerin uzaması durumunda ülkesinin İran nükleer anlaşmasına dönmesinin gerçekten çok zor olacağını" dile getirdi.

Avrupa turu çerçevesinde Berlin'deki temaslarını tamamlayarak Paris'te Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ortak basın toplantısı düzenledi.

Fransa ve ABD'den İran'a ilişkin farklı açıklama

Ortak basın toplantısında Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Tahran yönetimini uluslararası nükleer anlaşmanın (JCPOA) kurtarılması amacıyla bir anlaşmaya varmak için "nihai kararlarını" almaya çağırarak şu ifadeleri kullandı:

"İranlı yetkililerin, Viyana'da başlayan müzakerelerin sonuçlanmasına olanak sağlayacak, şüphesiz zor olan, son kararlarını almalarını bekliyoruz."

İran konusunda farklı bir ton kullanan Antony Blinken ise "mevcut müzakerelerin uzaması durumunda ülkesinin İran nükleer anlaşmasına dönmesinin gerçekten çok zor olacağını" ifade etti.

Ayrıca açıklamasında “Anlaşmada belirlenen standartlara geri dönmenin çok zor olacağı bir zaman gelecek. İran ile nükleer anlaşmaya uyum konusunda hala ciddi görüş ayrılıklarımız var" diyen Blinken, "Önümüzdeki birkaç gün içinde farklılıkların üstesinden gelip gelemeyeceğimizi göreceğiz. Bunlar gerçek" açıklamasında bulundu.

Açıklamasında, "Temkinli bir iyimserlği" koruduğunu belirten Fransız Bakan, "Şimdi en zor aşamalara geçeceğiz. Bunun için İranlı yetkililerin cesur ve güçlü kararlar alması gerekecek" uyarısında bulundu.

İki ülkeden Rusya ile diyalog çağrısı!

Rusya ile son zamanlarda ilişkilerin en kötü seviyede olduğunu belirten Le Drian, "ülkedeki otoriter sapmadan, muhalif lider Aleksey Navalny'ye yapılanlardan, Ukrayna krizinden ve Rusya'nın diğer ülkelerin içişlerine müdahale etmesinden" haberdar olduklarını kaydetti.

Açıklamasında, "Ama naif olmadan Rusya ile üst düzey diyaloğa da devam etmeliyiz" diyen Le Drian, "Rusya büyük bir ülke ve bizim komşumuz. Özellikle silahsızlanma ve konvensiyonel silahlar ile ilgili konuşulurken, Avrupa da masada olacaktır. Bu konuda 'Amerika diyalog uzmanı, Avrupa yaptırım uzmanı' olmayacak. Herkes ikisini de bir arada götürecek" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Blinken, Rusya ile ABD'nin "silahsızlanma" konusunu ele almak üzere bir araya gelme kararına değinerek, "Elbette Avrupa olmadan bu konu ele alınamaz. Günü gelip masaya oturulursa bu Avrupa'nın da katılımıyla olur" yanıtını verdi.