image

PeyamaKurd - Joe Biden ve Ursula von der Leyen'in bir araya gelmesi sonrası Avrupa Birliği (AB) ve ABD arasında 3 yıldır devam eden çelik ve alüminyum gümrük vergileri ihtilafında çözüm sağlandı.

İtalya'nın başkenti Roma'da gerçekleştirilen G20 Liderler Zirvesi'nde bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

AB ve ABD'nin alüminyum ve çelik gümrük vergileri konusunda uzlaştıklarını belirten Başkan Biden, tarafların yeni bir Atlantik ötesi iş birliği dönemi başlattıklarını vurguladı.

"Çin gibi kirli çelik üretenlerin piyasalarına erişim kısıtlanacak"

Joe Biden, anlaşmayla, AB'nin pek çok ABD ürününe uyguladığı gümrük vergilerini derhal kaldırdığına dikkati çekerek, AB ve ABD'nin küresel çelik ve alüminyum ticaretine ilişkin karbon bazlı bir düzenlemeyi müzakere etme taahhüdünde bulunduğunu vurguladı.

Çeliğin en karbon yoğun sektörlerden biri olduğunu ve bu alanda emisyon azaltmayı teşvik edeceklerini belirten Joe Biden, Çin gibi "kirli" çelik üretenlerin piyasalarına erişimlerini kısıtlayacaklarını belirtti.

Ayrıca toplantıda Von der Leyen ise konuşmalarında, "Çelik ve alüminyum gümrük vergilerini askıya almak ve yeni bir küresel sürdürülebilir çelik düzenlemesi üzerinde çalışmaya başlamak konusunda anlaştık" ifadesini kullandı.

"Teşvik için AB ve ABD birlikte çalışacak"

Leyen açıklamasında, çelik üretiminin çok yüksek karbon emisyona sahip olduğunu hatırlatarak, "Çelik tüketimi ve ticaretinin sürdürülebilir olması için endüstrinin karbon yoğunluğunu ele almalıyız" dedi.

AB'li lider konuşmalarında, küresel sürdürülebilir çelik düzenlemesiyle düşük karbonlu çelik üretimi ve ticaretini teşvik etmek için AB ve ABD'nin birlikte çalışacağını, bunun iklim hedeflerine de katkı sağlayacağını kaydetti.