image

PeyamaKurd - ABD’nin Mart ayında yaptırımla tehdit ettiği Hindistan, Rus hava savuna sistemleri S-400’leri almaya başladı.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Dairesi Başkanı Dmitriy Şugayev, Hindistan’a S-400 hava savunma sistemi sevkiyatına başlandığını bildirdi.

Rus haber ajansı TASS’a konuşan Şugayev, "Rusya, Hindistan'a S-400 sistemlerinin teslimatına başladı” dedi.

Hindistan ile Rusya arasında S-400 hava savunma sistemleri satın alınmasıyla ilgili anlaşma, Kasım 2018'de toplam 5,4 milyar dolar bedelle imzalanmıştı.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki geniş çaplı müzakereler sonucu karara bağlanan anlaşma kapsamında, teslimatların Nisan 2023'te tamamlanması bekleniyor.

ABD, Hindistan’ı yaptırımla tehdit etmişti!

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin mart ayında yaptığı açıklamada, müttefik ve partner ülkelerin ABD yaptırımlarına maruz kalmamak için Rus savunma ürünlerini almaktan kaçınmaları gerektiğini ifade etmişti.

Austin, "Tüm müttefiklerimizden ve ortaklarımızdan yaptırımları tetikleyecek Rus ekipmanlarından uzak durmalarını talep ediyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Türkiye’ye S-400’ler yüzünden yaptırım uygulanmıştı.

Türkiye eski Başkan Barack Obama döneminde Patriot alımı konusunda Washington ile uzlaşma sağlamaması üzerine Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almaya karar vermişti. NATO sistemleri ile uyumlu olmadığı ve Rusya'nın S-400'ler üzerinden NATO uçaklarıyla ilgili önemli bilgileri elde edilebileceği endişeleri ile Batılı müttefiklerinin itirazlarına rağmen, Türkiye 2,5 milyar dolara S-400'leri satın almıştı.

S-400'ler nedeniyle yaptırım kararı alan Washington, Türkiye Savunma Sanayi Başkanlığı'na ABD'den ihracatı yasaklamıştı. Ayrıca Türkiye, F-35 savaş uçakları programından çıkartılmıştı.