image

PeyamaKurd - Viyana'da gerçekleştirilen İran ile nükleer anlaşma müzakere görüşmeleri sona ererken ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, Tahran'a anlaşma konusunda taviz verildiğine dair iddiaları yanıtladı. 

Açıklamada bulunan Konsey, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) soruşturmasını kapatma taleplerini karşılarken, İran'da faaliyet gösteren Batılı şirketleri yaptırımlardan muaf tutmak için garantiler vererek nükleer anlaşmayı canlandırma görüşmelerinde taviz verdiği iddialarını reddetti.

Resmii Twitter hesabı üzerinden açıklamada bulunan ABD Senatosu'na bağlı Dış İlişkiler Komitesi'nin üst düzey üyesi Cumhuriyetçi Senatör Jim Risch, İran rejiminin, UAEA soruşturmasını sona erdirmek, İran'da faaliyet gösteren Batılı şirketleri korumak ve gelecekteki bir ABD yönetimi anlaşmadan çekilirse İran'ın nükleer silah çalışmalarını hızlandırmasına izin vermek için Biden yönetiminden (Ortak Kapsamlı Eylem Planı) garantiler aradığını belirtti.

İran'ın taleplerini ‘şantaj’ olarak nitelendiren Jim Risch, Biden'ın dış politikasının büyük bir başarısızlık olarak tarihe geçeceğini ifade etti.

ABD'li senatör: "Yaptırımlar kalkarsa İran terörizmini artıracak"

Jim Risch açıklamasında, anlaşmanın ABD’nin ortakları ve bölgedeki ABD’lilerin güvenliğini tehdit edeceği konusunda uyarıda bulunarak, Joe Biden yönetiminin nükleer anlaşmaya dönmesi halinde yaptırımların kaldırılmasının ‘İran terörizmini artıracağını’ vurguladı.

Ayrıca açıklamasında İran'ın eski Amerikalı yetkililere karşı suikast planlamasına atıfta bulunan Senatör Jim Risch, İran'ı ‘Rusya'ya Ukrayna'ya saldırması için silahlı insansız hava araçları sağlamakla’ suçladı.