image

PeyamaKurd - Ukrayna ve Rusya sınırındaki gerginliğin tek kaynağının Rusya'nın eylem ve söylemleri olduğunu dile getiren Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD ve Rus heyetlerinin Ukrayna konusunda yapacağı görüşme için henüz yer ve zaman belirlenmediğini ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sözcü Psaki, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bugün düzenlediği basın toplantısında ABD'nin gelecek ay Cenevre'de görüşmeye hazır olduğu açıklamasına değinerek, görüşmelerin yeri ve zamanına ilişkin detayları henüz netleştirmedikleri konusunda eleştiride bulundu.

Rusya'nın ABD ve NATO ülkelerine sunduğu güvenlik tekliflerine ilişkin konuşan Sözcü Psaki, "Diplomatik görüşmeler konusunda çalışıyoruz. Rusya'nın ortaya koyduğu tekliflerin bazılarına katılabiliriz ama bazılarına da kesinlikle razı olamayız" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Psaki konuşmalarında, Putin'in ABD ve ortaklarının Ukrayna sınırında gerginliği artırdığı iddialarını da reddederek şu ifadeleri kullandı:

"Bu çok komik. Rusya ve Ukrayna sınırında gördüğümüz tek saldırganlık Rusya'nın bölgeye asker yığması ve Rusya liderinin kavgacı söylemleridir."