image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova savaşına ilişkin gelişmelere değinen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya ile bir savaş riski taşıması nedeniyle Ukrayna'da uçuşa yasak bölgenin oluşturulmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Blinken, Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) temsilcileriyle temaslarının ardından kameralar karşısına geçerek, Rusya-Ukrayna savaşında son durumu değerlendirdi.

Blinken, Rusya'nın Ukrayna'daki saldırılarının giderek artan şekilde sivil kayıplarına yol açtığını vurgulayarak, "Dünya Rusya'nın hangi taktikleri kullandığını bundan önce özellikle Suriye'de gördü" ifadesini kullandı.

Ukrayna'ya yönelik saldırılarını ardından Rusya ile Batı arasındaki duruma ilişkin konuşan Blinken, "Rusya bugün hiç olmadığı kadar izole edilmiş durumda, biz ise hiç olmadığı kadar birleşmiş durumdayız" dedi.

Rus güçlerinin Zaporijya Nükleer Santrali'ne yönelik saldırısının son derece tehlikeli bir adım olduğunun altını çizen Bakan Blinken, "Rusya nükleer santrale yönelik saldırılarına derhal son vermeli ve oradaki sivil personele görevlerini yapabilme imkanı vermelidir" sözlerine yer verdi.