image

PeyamaKurd - ABD'li Senatör Chris Van Hollen, Türkiye'yi, "sadakatsiz bir NATO müttefiki" olduğuna dair ithamda bulunudu.

Chris Van Hollen, ABD-Yunanistan ilişkilerinin "çok güçlü" olduğunu kaydederek, Ukrayna-Rusya savaşının başlamasından bu yana Yunanistan'ın "bölgesel rolünün güçlendiğini" savundu.

Van Hollen, "Yunanistan, NATO için stratejik bir ortak olarak önemini kanıtladı ve Rusya'nın, Ukrayna'ya saldırısının ardından bu önemli rolü pekiştirdi" dedi.

Ayrıca Van Hollen, Türkiye'nin, F-35 savaş uçağı programından çıkartılmasını desteklediğine dikkat çekerek, "Türkiye'ye F-35 satışını engellemek için çok uğraştım. S-400 sisteminin satın alınması, diğer şeylerle birlikte Türkiye'nin sadakatsiz bir NATO müttefiki olduğunu kanıtladı ve onları F-35 programından engellememiz önemliydi" sözleriyle dikkat çekti.

“F-16 savaş uçaklarının şartlar altında verilmesi gerekir”

Chris Van Hollen, ABD tarafından Türkiye'ye F-16 savaş uçaklarının tedarik edilmesinin veya uçaklarının modernize edilmesinin, "açık koşullar altında" olması gerektiğinin altını çizdi.

Van Hollen, söz konusu koşullardan bahsederek, şu sözlere yer verdi:

"Türkiye'ye verilecek F-16'ların, Yunanistan gibi diğer NATO ülkelerinin hava sahasını işgal etmek için kullanamayacağı koşulları içermelidir. Ayrıca, IŞİD'e karşı mücadelede önemli rol oynayan Kürt müttefiklerimize YPG’ye yönelik kullanılmasının yasaklanması gerekir."