image

PeyamaKurd - ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi, İran insansız hava araçları (İHA) endüstrisinde giren araçların herhangi bir kısmının satışının veya naklinin yapılmasına karşı yaptırım uygulanmasına yönelik yasa tasarısını onayladı.

Şarkul Avsat’ta yer alan habere göre, Dış İlişkiler Komitesi’nde tarafından hazırlanan İran’ın cezalandırmasını öngören tasarı, Temsilciler Meclisi’nden geçtikten sonra ABD yönetiminin onayıyla yasallaşırsa yaptırımlar uygulanmaya başlar.

ABD, İHA programında İran rejimi ile çalışanların Düşmanlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) gereğince cezalandırılması sözünü verdi.

Tasarı, CAATSA kapsamında İran insansız hava araçlarının tüm üretim ve nakliyesine yaptırım uygulanmasını öngörüyor. Yaptırımlar, ABD veya müttefiklerine karşı saldırılarda kullanılabilecek savaş uçaklarını İran’a veya İran’dan tedarik eden, satan veya nakleden kişilere yönelik yaptırımları içeriyor. Gözlemciler bu adımın, temsilcilerin desteğini almasını bekliyor.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Gregory Meeks, dünyadaki en büyük terör kaynağı olan İran’ın elinde İHA’ların bulunmasının, ABD’nin güvenliğini ve bölgedeki barışı tehdit ettiğini ifade etti.