image

PeyamaKurd - ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin dün, Hawaii merkezli Pasifik Komutanlığı'na yaptığı ziyarette ABD'nin, "eski savaşlar" olarak andığı Irak ve Afganistan müdahalelerinin ötesine geçen bir strateji oluşturması gerektiğini dile getirdi.

Austin açıklamasında, "Bir sonraki büyük savaşta savaşma şeklimiz, önceki savaşlarda verdiğimiz yöntemden tamamen farklı olacak” dedi.

Son 20 yılın çoğunu son eski savaşları gerçekleştirerek geçirdiğini ve asla unutamayacağı dersler aldığını ifade eden Austin’in açıklamalarının, ABD'nin en uzun savaşının sona erdirilmesi ve ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) önceliklerinin yeniden tanımlanması amacıyla Başkan Joe Biden'ın emriyle Afganistan'dan koşulsuz geri çekilmeye başladığı bir zamana denk gelmesi dikkat çekti.

Açıklamalarında Askeri gücün diplomasiyi desteklemesi gerektiğini vurgulayan Austin, "ABD silahlı kuvvetleri ABD diplomasisinden ayrı durmamalı, onun payandası olmalıdır. Ulusal gücümüzün tüm araçlarını kullanan bir dış politika geliştirmeliyiz" dedi.