image

PeyamaKurd - ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Eş-Şebab örgütüne hava saldırısı düzenledi. Somali'nin kuzeydoğusunda terör örgütü Eş-Şebab'a karşı hava saldırısı yapan ABD, 27 örgüt üyesini öldürdü.

Somali hükümeti ile koordineli olarak çalışan ABD, Somali'nin kuzeydoğusunda terör örgütü Eş-Şebab'a karşı geçen cumartesi günü 27 örgüt üyesini öldürdüğü hava saldırısında sivil kaybın yaşanmadığı belirtildi.

AFRICOM, Somali'nin kuzeydoğusunda, Eş-Şebab örgütüne ait mevziye geçen cumartesi günü hava saldırısı düzenleyerek örgüt üyesi 27 kişiyi öldürdü. Saldırıda 27 Eş-Şebab üyesinin öldürüldüğü duyurulan açıklamada, Somali hükümeti ile koordineli düzenlenen operasyonda sivil kaybın yaşanmadığı dile getirildi.

Hava saldırısı ile ilgili yapılan açıklamada, ayrıca ABD güçlerinin, Amerikan vatandaşlarını savunmak ve terör tehditlerini başarısızlığa uğratmak için Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM) ile iş birliği içinde elindeki bütün imkanları kullanmaya devam edeceği öne sürüldü.

İki ülke arasında koordineli olarak yürütülen hava harekatında, bölgede terör estiren örgüte büyük darbe vurulduğu belirtildi. ABD kuvvetlerinin, bu yıl içinde Eş-Şebab örgütünü hedef aldığı ve örgütte en fazla kaybın yaşandığı hava saldırısı olduğu dile getirildi.