image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 sistemlerinin Ukrayna’ya göndermesi iddiaları gündeme geldi.

Konu hakkında dğrudan yorum yapmayan Ned Price, “Ukraynalı ortaklarımıza, karadan havaya dahil, Rusya’dan gelen tehditle mücadele için ihtiyaç duydukları sistemlerin tedarik edilmesi için çalışıyoruz” dedi.

Price, ABD’nin Türkiye’ye Rusya’dan aldığı S-400 sistemlerini Ukrayna’ya göndermesi talebinde bulunduğuna yönelik ortaya çıkan iddialar hakkında “Söz ettiğiniz haberler konusunda yorum yapmayacağım” açıklamasında bulundu.

Price devamında Ukrayna’nın uzun menzilli uçaksavar sistemlerine ve bu sistemlerde kullanılan mühimmata sahip olması için S-300 gibi sistemlerin, Sovyet ya da Sovyet dönemi sonrası Rus yapımı uçaksavar sistemleri dahil Ukrayna’ya ulaştırılması konusunda ortaklar ve müttefiklerle çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Price ayrıca, Türkiye’ye Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği destekten ve Ukrayna’ya ihtiyacı olduğu zamanda yardım çabalarından dolayı teşekkür ettiklerini hatırlattı.

Kirby: Müttefik ve ortaklarla çalışmaya devam ediyoruz!

VOA’da yer alan habere göre S400 konusu Pentagon Sözcüsü John Kirby’e de soruldu.

John Kirby’nin Pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“S-300 konusu ve basında gördüğüm S-400 söylentileri konusunda şunu söyleyeceğim. Şu anda odak noktamız Ukrayna’nın eline kullanmayı bildikleri, eğitimini aldıkları ilave sistemleri ulaştırmak amacıyla müttefik ve ortaklarla çalışmak.”