image

PeyamaKurd - Ukrayna'nın Donbas bölgesindeki gerilime ilişkin açıklamada bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, "ABD'nin, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik artan saldırganlığı nedeniyle duyduğu endişe artmaktadır, buna Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması da dahildir" ifadesini kullandı.

Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendiren Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sözcü Psaki açıklamasında, Ukrayna'nın doğusundaki Donbass bölgesinde meydana gelen gerilime ilişkin şu ifadelere yer verdi:

"ABD'nin, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik artan saldırganlığı nedeniyle duyduğu endişe artmaktadır, buna Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığması da dahildir. Rusya, 2014'ten bu yana hiç olmadığı kadar çok askeri Ukrayna sınırına gönderdi."

Psaki, bu hafta 5 Ukrayna askerinin öldüğünü kaydederek, "Bunlar çok derin endişe yaratıcı işaretler. Bölgedeki ateşkes ihlallerinden dolayı artan gerilimden duyduğumuz endişeyi NATO müttefiklerimizle görüşüyoruz" sözlerini kullandı.