image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı, Rojava Özerk Yönetim bölgelerinde sınırlı diplomatik varlığını sürdürmeye kararlı olduklarını ve ülkedeki istikrar çabalarına odaklandıklarını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ismini açıklamamayı tercih eden bir yetkili, Özerk Yönetim bölgelerinde sınırlı varlıklarını sürdürmeye kararlı olduklarını söyledi.

Diplomatik özne, “IŞİD ve El Kaide’yi, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve diğer yerel ortaklar aracılığıyla yenilgiye uğratmaya yönelik kapsamlı bir stratejinin parçası” dedi.

ABD’nin son yıllardaki diplomatik varlığı, yalnızca ABD Dışişleri Bakanlığı’nın özel elçilerinin başkanlık ettiği diplomatik ekipler aracılığıyla, Suriye’nin kuzey ve doğu (Rojava Özerk Yönetimi) bölgelerinde belirgindi.

ABD, Özerk Yönetim ile sürekli diyalog halinde

 ABD Dışişleri Bakanlığı, gerek Şam rejiminin, gerekse Türkiye’nin desteklediği muhalefetin kontrolünde olsun, Suriye’nin geri kalan bölgelerinin aksine, Özerk Yönetim bölgelerinde diplomatlarının varlığını sürekli olarak sürdürüyor.

Sahada ise, ABD’li politikacılar, özellikle de Kongre üyeleri muhalefet ve Özerk Yönetim bölgelerini ziyaret ediyor ve toplantılar yapıyor.