image

PeyamaKurd - Türkiye'nin ABD'ye ve Avrupa ülkelerine yönelik seyahat uyarısından sonra ABD Büyükelçiliği, Türkiye’de bulunan vatandaşlarına olası bir saldırıya ilişkin uyarıda bulundu.

ABD Büyükelçiliği’nin sayfasında bulunan uyarıda ABD vatandaşlarının Avrupa’da yaşanan Kuran yakma eylemlerine ilişkin olası bir karşılık saldırısına karşı kiliseler, sinagoglar, diplomatik misyonlar ve Batılı turistlerin sıkça ziyaret ettiği bölgelere karşı dikkatli olmasını istedi.

Uyarıda şu ifadeler kullanıldı:

“ABD hükümeti, İstanbul'da veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği diğer yerlerde, özellikle Beyoğlu, Galata, Taksim ve İstiklal bölgelerinde, kiliselere, sinagoglara ve diplomatik misyonlara karşı teröristlerin olası misilleme saldırılarına karşı vatandaşlarını uyarıyor. Türk makamları bu konuyu araştırıyor. Bu mesaj, Avrupa'daki Kuran yakma olaylarıyla ilgili 27 Ocak 2023 güvenlik uyarısını güncellemektedir”

Ayrıca Uyarıda, ABD vatandaşlarından Batılı turistlerin sık ziyaret ettiği bölgelere karşı alarm halinde olmaları, kalabalıklardan kaçınmaları, düşük bir profil sergilemeleri, çevrelerinde olanlara karşı dikkat halinde olmaları, yerel medyayı takip etmeleri ifade edildi.