image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Joe Biden ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleştirilecek görüşme kapsamında, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemleri ile ilgili önemli bir gelişmenin yaşanacağı iddia edildi.

Washington'da Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü Soner Çağaptay, Ankara ile Washington arasında krize neden olan Rus savunma sistemi S-400'lerin “Türkiye-ABD ortak gözetimine alınacağını” ileri sürdü.

14 Haziran’da Brüksel’de gerçekleşecek tarihi görüşmeyi işaret eden Çağaptay, Biden yönetiminin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımlardan vazgeçeceğini belirtti.

Çağaptay konuyla ilgili iddialarını şu ifadelerle dile getirdi:

“Erdoğan, S-400'leri ABD-Türkiye orta gözetimine alacak. Bu bir NATO tesisinde olacak. ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sonrası Kabil havaalanının kontrolü Türkiye'ye verilecek. Böylece koalisyon ülkelerinin elçiliklerinin güvenliği sağlanmış olacak. Buna karşılık Biden, S-400'lere yönelik yaptırımlardan vazgeçecek.”

Türkiye, S-400'ler nedeniyle Trump yönetimi tarafından F-35 yeni nesil savaş uçağı projesinden çıkarılmıştı.

Ayrıca ABD Hazine Bakanlığı, CAATSA yaptırımları kapsamında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Başkanlık yetkililerinden Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit'i yaptırım listesine almıştı.