image

PeyamaKurd - ABD'nin Tayvan'a dair savunma açıklamasına Çin'den sert bir yanıt geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Joe Biden'ın bir televizyon programında, Çin'in saldırması halinde ABD askerlerinin, Tayvan'ı savunacağına dair sözleri nedeniyle Washington'a tepki gösterdi.

Çin'den "istikrarı bozacak söz ve eylemlerden kaçın" mesajı!

Başkent Pekin'de düzenlediği günlük basın toplantısında açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Biden'ın adını anmadan, beyanlar nedeniyle Washington'ı diplomatik kanallardan protesto ettiklerini ifade etti.

Tayvan krizi devam ederken ABD'yi "Tayvan ile bağlantılı sorunları dikkatli ve uygun şekilde ele almaya ile Tayvan'ın bağımsızlığını savunan güçlere yanlış sinyal göndermemeye" davet eden Sözcü Mao, Washington yönetimi ilişkilerine zarar verecek, Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrarı bozacak söz ve eylemlerden kaçınmasını gerektiğini belirtti.

"Hiçbir eyleme hoşgörü gösteremeyiz"

Washington'a uyarıda bulunan Sözcü Mao, "(Tayvan ile) Barışçı yeniden birleşme için elimizden geleni yapmaya hazırız ama aynı zamanda ayrılıkçılığı amaçlayan hiçbir eyleme hoşgörü gösteremeyiz" ifadesini kullandı.