image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un Singapur’da 12 Haziran’da yapılması planlanan zirveye katılması beklenirken, Trump’tan katılmama kararı gelmişti. Kuzey Kore Lideri Kim’in olumlu açıklamalarının ardından konuşan Trump ise zirve için bir ışık yaktı.

Singapur’da gerçekleşmesi mümkün olan zirvede ABD, ön heyetini Singapur’a göndereceği konusunda açıklamalarda bulundu. Trump’ın zirveyi iptal etme kararının ardından Beyaz Saray’da Kuzey Kore için yeşil ışık yaktı.

Singapur’a gidecek Beyaz Saray ön heyeti konusunda konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, "zirvenin yapılması ihtimaline karşı hazırlık yapmak üzere planlandığı şekilde yola çıkacaktır" diye konuştu.

Beyaz saray yetkilisi, ABD’de Amerikan New York Times gazetesine açıklamalarda bulunarak şunları dile getirdi, “Trump ve Kim arasındaki zirve yapılsa bile planlama için yeterli zaman kalmadığından bunun 12 Haziran’da gerçekleşmesinin mümkün değil.”

Trump, New York Times gazetesinin haberini Twitter hesabı üzerinden yalanlayarak, "Kuzey Kore ile ilgilenmek konusunda Trump yönetiminde sıfır anlaşmazlık var. Olsa bile sorun değil. New York Times beni başından beri yanlış anlamış" değerlendirmesini yaptı.