image

PeyamaKurd-Amerika İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıkladı.

Tüm dünyada yankı uyandıran bu açıklama tarafların açıklamaları ile giderek sertleşen bir sürecinde habercisi.

"İran'ın efsane komutanı" olarak anılan Süleymani'nin öldürülmesi, ABD’nin bölgede yapabileceği en büyük etki yaratacak hamlelerden birisi olduğu söyleniyor.

Peki bu kadar yankı uyandıran ve dengelerin değişmesine neden olan Kasım Süleymani kimdir?

 İran’ın son yıllardaki en etkin isimlerinden biri. Irak merkezi hükümetinin Kerkük’e düzenlediği operasyonun arkasında da ismi geçiyordu.

Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleyamani.  Kudüs Gücü, İran’ın yurt dışı operasyonları için kurulmuş özel bir birlik. Güç, İran İslam Cumhuriyeti'nin en yüksek siyasi ve dini makamı olan Ayetullah Ali Hamaney'den doğrudan emir alan bir yapı.

Yoksul bir köylü çocuğu olarak doğan hayatını inşaatlarda çalışarak kazanan Süleymani, 1979 yılında kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu'na katıldı.

ilkokul mezunu olan Süleymani’nin, askeri kariyerinin ilk adımıydı. 45 günlük bir askeri eğitimin ardından o artık bir Devrim Muhafızı üyesi olmuştu.

Bugün Irak Kürt Bölgesi'nde gelişmelerle adı duyulan Sülaymani’nin ilk önemli ‘icraat’larından biri yine Kürtler’e karşıydı.

1979’da ayaklanan Mahabad Kürtleri’nin bastırılması için Süleymani ve birçok arkadaşı bölgeye gönderildi. 22 yaşındaki Süleymani isyanın bastırılmasında gösterdiği performansla, Devrim Muhafızları Kudüs Garnizonu'nun başına getirildi.

İran-Irak Savaşındaki başarısı nedeni ile Sülaymani 23 yaşında, 41. Sarallah Tümeni Komutanı oldu. Savaş sırasında birliğiyle birlikte Irak'ın işgal ettiği İran topraklarında birçok operasyon yaptı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı olarak atanan Süleymani, İran’ın tüm dış operasyonlarından sorumlu kişi aynı zamanda.

 Suriye, Irak, Lübnan, Yemen ve Şiiler’in yaşadığı bütün alanlardan sorumlu kişi olarak bilinmekte. Sorumluluğunun sadece askeri operasyonlar değil aynı zamanda İran siyaseti olduğu da söylenmekte.  İran siyasetinin yayılmasından sorumludur.

Amerikan'nın bu kadar etkili bir ismi hedef alması İran-ABD denklemini nasıl değiştireceği de merak konusu.