image

PeyamaKurd - Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rojava Özerk Yönetimi ile ABD merkezli Delta Crescent Energy şirketi arasında imzalanan petrol anlaşmasına ilişkin, “Suriye’nin doğusundaki bu yasadışı ABD grubunun Kürt yöneticileriyle imzaladığı ve Amerikan petrol şirketine bağımsız Suriye topraklarında petrol üretme izni veren anlaşma, akla gelebilecek tüm uluslararası hukuk ilkelerinin ağır ihlalidir” açıklamasında bulundu.

Sergey Lavrov, Sputnik’e verdiği röportajda gündeme yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Lavrov, "ABD’nin kendini insanlığın geleceğini belirleyen ülke olarak konumlandırma çabaları iyi sonuçlanmayacak" dedi ve "ABD Orta Doğu'da tehlikeli bir oyun oynuyor" açıklamasında bulundu.

Lavrov: Anlaşma hukuk ilkelerinin ağır ihlalidir

Rojava Özerk Yönetimi ile ABD merkezli Delta Crescent Energy şirketi arasında imzalanan petrol anlaşmasını birkez daha hedef alan Lavrov anlaşmanın uluslararası hukuk ilkelerinin ağır ihlali olduğunu öne sürerek şunları kaydetti:

“Suriye’nin doğusundaki bu yasadışı ABD grubunun Kürt yöneticileriyle imzaladığı ve Amerikan petrol şirketine bağımsız Suriye topraklarında petrol üretme izni veren anlaşma, akla gelebilecek tüm uluslararası hukuk ilkelerinin ağır ihlali. Dolayısıyla Suriye’de pek çok sorun var, yeterince var. Bununla birlikte, durum birkaç yıl öncesine kıyasla önemli ölçüde istikrar kazandı ve Astana formatının faaliyeti, hayata geçirilen girişimlerimiz elbette bu süreçte belirleyici rol oynadı.

Şimdi gündemde, acil insani sorunların çözümü ve savaşın yıktığı ekonominin onarımı konuları yer alıyor. Bu yönlerde başta Çin, İran, Hindistan, Arap ülkeleri olmak üzere diğer ülkelerle aktif olarak diyalog içindeyiz. Öncelikli adım olarak, Suriye’ye insani yardımı seferber etmeyi amaçlayan faaliyetlere BM kuruluşlarını ve sistemlerini dahil etmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bir sonraki aşamada da, savaşın tahrip ettiği ekonomi ve altyapıyı yeniden inşa etmek için uluslararası yardımı seferber etmek. Çok iş var ama en azından hangi yönde hareket etmemiz gerektiği açık.”

Rojava Özerk Yönetimi ile ABD merkezli Delta Crescent Energy, Rojava ve Fırat’ın doğusundaki petrol sahalarını modernize etme ve petrol üretimini artırmak için anlaşma imzalamıştı.