image

PeyamaKurd - ABD Temsilciler Meclisi Pelosi'nin ardından 5 ABD’li vekilin Tayvan'a 'sürpriz' bir ziyaret yapması Çin'in bölgedeki askeri tatbikatlarını uzatmasına sebep oldu. 

Pelosi'nin ardından ikinci en üst düzey grubun yaptığı Tayvan ziyareti, kafilenin pazar gecesi geç saatlerde Taipei'ye "habersiz" bir ziyarette bulunması ile başladı. 

Dün öğleden sonra sonlanan ziyarete Pekin yine geniş kapsamlı askeri tatbikatlarını Tayvan bölgesinde sürdüreceklerini açıklayarak yanıt verdi. 

Çin ordusundan yapılan açıklamada, "15 Ağustos'ta Çin ordusu, Tayvan çevresindeki deniz ve hava sahasında çok hizmetli bir savaşa ortak hazırlık devriyesi ve savaş tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatlarımız ABD ve Tayvan'ın siyasi oyunlar oynamaya ve Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarı baltalamaya devam etmesine karşı sert bir caydırıcılık" denildi.

Çin Savunma Bakanlığı ise, vekillerin ziyaretinin Çin'in egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini ve "Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrar bozucu ve oyunbozan olarak ABD'nin gerçek yüzünü tamamen ortaya koyduğunu" öne sürdü.

Tayvan: "Çin tehditleri bizi yıldıramaz"

Tayvan Başbakanı Su Tseng-chang ise, "yabancı dostlarının" bu tür ziyaretlerine Çin'in vereceği tepkinin kendilerini "yıldırmayacağını" dile getirdi.

Başbakan, "Yanı başımızda kötü bir komşu var diye hiçbir şey yapmadan duramayız ve ziyaretçilerin ya da dostlarımızın gelmemesini engelleyemeyiz" diye belirtti.