image

PeyamaKurd - ABD’ye yönelik sert eleştirilerde bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Koronavirüs pandemisi sürecinde Rusya ve Çin'e asılsız suçlamalar yönelttiğini ifade etti. 

Şangay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın açılışında Video konferans yöntemiyle konuşan Lavrov, bazı ABD'li senatörlerin Başkan Donald Trump’a Kovid-19 salgınından önceki olaylar hakkında kapsamlı rapor sunmaması halinde Çin'e yaptırım uygulamayı önermesini eleştirdi. 

Çin’e yönelik yaptırıma ilişkin ABD’ye tepki gösteren Lavrov toplantıdaki açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: 

"ABD'li meslektaşlarımızın ve müttefiklerinin pandemi koşullarında bile cepheleşmeyi artırma girişimlerine, mevcut durumu kendi görüşlerini, gelecekteki düzene ilişkin 'kurallara dayalı düzen' olarak adlandırdıkları kendi vizyonlarını dayatmak için kullanmaya son vermediğini belirtmeliyiz." 

Sergey Lavrov, söz konusu kuralları bizzat ABD'nin geliştirdiğini vurgulayarak, "Bunlar, Çin ve Rusya'ya yönelik asılsız suçlamalar. Kovid-19 ile mücadele sırasında tek taraflı yaptırımları, tıbbi malzeme, ekipman ve gıda ürünleri tedarikini engelleyen yaptırımları askıya alma çağrılarını görmezden geliyor" sözlerine yer verdi.