image

PeyamaKurd - Türkiye’nin 2017’de Rusya’nın S-400 füze savunma sistemini satın alması, ABD Kongresi’nin Ankara’yı F-35 savaş uçağı programından çıkarmasına neden oldu.

Ancak Türkiye’nin Ukrayna’ya desteği, özellikle de silahlı insansız hava araçları ihracatı ve Rusya ile yürüttüğü öncü diplomasi, Ankara’ya Kongre’deki zedelenmiş imajını güçlendirmek için fırsat verdi.

NATO müttefiki Türkiye, eğer kartlarını bu şekilde doğru oynarsa, mevcut filosunu yükseltmek için Lockheed Martin’den yaklaşık 6 milyar dolarlık 40 Block 70 F-16 savaş uçağı ve yaklaşık 80 modernizasyon kiti satın almak için Kongre’yi ikna edebilir.

ABD, meyilli görünüyor iddiası

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasında etkili olduğunu kanıtlayan bazı önemli milletvekilleri Defence News’e; Biden yönetiminin böyle bir satışın NATO ve ABD güvenliğine hizmet edebileceğini söylemesinin ardından, Ankara’nın F-16’ları satın almasına izin vermeye meyilli olduklarını açıkladılar.

Yine de milletvekilleri bu satışın, Türkiye’nin Ukrayna’yı desteklemeye devam etmesine bağlı olacağını açıkça belirttiler.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Gregory Meeks, Defence News’e verdiği demeçte,

“Türkiye ve Rusya’ya karşı bizimle birlikte çalışan diğer ülkelerle de konuşmamız gerekiyor. Türkiye doğru yönde hareketler sergiledi. Fakat Türkiye ile hala üzerinde çalışmamız gereken başka konular var" açıklamasında bulundu.

Türkiye’yi F35 programından çıkarmak için canla başla mücadele eden diğer Demokratlar ve Cumhuriyetçiler de potansiyel bir F-16 satışını engellemek için güçlerini kullanmayacaklarının sinyallerini verdiler.

ABD'de söylemler olumlu yöne evrilmiş görünüyor

Dış İlişkiler Komitesi kıdemli üyesi Senatör James Risch, Defense News’e yaptığı açıklamada; “Birçok tarafla konuştum. Türkler neden F-16’ları almaları gerektiğine dair güvenilir bir argüman ortaya koydular. Bu yönde olumlu bir eğilimdeyim.” ifadelerini kullandı.

Türkiye 1980’lerden bu yana eski F-16’lardan oluşan bir filoyu istikrarlı bir şekilde elinde tutuyor. Risch, Türkiye’nin zaten bir F-16 filosunun bulunduğunu ve böyle bir satışın F-35’leri almasına izin vermekten “farklı bir durum” olduğunu vurguladı.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi kıdemli üyesi Mike McCaul’un ofisi ise Defence News’e şunları söyledi

“Türkiye’nin, anavatanını savunan Ukrayna’yı desteklemesini ve adım adım NATO müttefikleriyle birlikte olmaya devam etmesini bekliyoruz. ”

Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Adam Smith de Defense News’e verdiği demeçte; “Türkiye ile iyi bir ilişkiye ihtiyacımız var ve bunu yeniden inşa etmenin bir yolunu bulmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna krizi Türkiye’ye yıpranmış itibarını düzeltmek için eşsiz bir fırsat sunarken, bazı milletvekilleri ise Ankara’yı Doğu Akdeniz’deki gerilimler, Ermenistan ve Azerbaycan’dan Suriye’ye kadar uzanan çatışmalardaki askeri rolü nedeniyle eleştirmeye devam ediyor.